MEESKONNA KOOLITUSED BELBIN EESTI
Eriliseks, teistmoodi koolituskohaks on Põldotsa talu valinud atesteeritud Belbini konsultant ja treener Mats Soomre.
Mats ütles ajakirja Maakodu 2021 märtsikuu numbris:
“Ma ise käin ikka ja jälle Põldotsal, et tulla linnakärast eemale ja teha endale korralik restart,” ütleb Mats. “Nii saab minna uuele nädalale vastu värskena, napilt nagu uue inimesena.
Tagantjärele võib öelda, et see oli väga loomulik mõttekäik: kui mulle endale siin meeldib, siis miks ei peaks minu klientidele samuti meeldima? Põldotsa talu on tavapäraste koolituskohtadega võrreldes täiesti teistsugune oma inspireeriva keskkonna, tänapäevaste nüanssidega vanaaegses eheduses ja lahke pererahvaga. Inimesed justkui sulavad keskkonnaga kokku ja see aitab üles leida enda parima versiooni. Alustuseks ainult kaks küsimust ja teema areneb kui lepase reega. Kas vaidlemine on vastutöötamine? Kas vaikimine on ignoreerimine? Mida enamat on heas meeskonnas vaja kui mõista enda ja oma kolleegide tugevusi, osata tõlkida inimeste kiiksud kasulikuks ja seda kõike teadlikult rakendada. Ja mis siin salata, see garaažibaar…”
Mats on lisaks koolitajale Eesti parim golfifotograaf. Vaata tema fotosid ja muid tegevusi siit:
https://soomre.com
MEESKONNAGA INSPIRATSIOONI SAAMA
Lisainspiratsioon kulub alati marjaks ära.
Meeskonnad tulevad taas kokku. Enesekindlus ja inimliku kontakti väärtus on täna olulisem kui kunagi varem. Eneseteadlikkus ja teisteteadlikkus on võtmeks, et meeskond oleks päriselt motiveeritud. Täiesti teistsuguses keskkonnas toimunud koolitusel saadud inspiratsioon annab juhtimisele ja meeskonnatööle uue kvaliteedi.
Kuidas me seda kõike teeme? Läheme maale, Põldotsa tallu. See on midagi sellist, mida tänapäeval näeb harva. Võtame meeskonna kaasa. Arutame, innustame, inspireerime, väärtustame. Õhtul tunneme end vabalt. Loodus, värske õhk, grill, saun, Põldotsa talu hoov ja mis siin salata, garaažibaar …
Loe täpsemalt siit:
https://belbin.ee/koolitused-treeningud/poldotsa-talu-meeskond-inspiratsioon
KODUKONTOR PANEB PROOVILE NII JUHID KUI MEESKONNA
Kodukontor on tulnud selleks, et jääda, kuid sellega ei tohiks üle pingutada. Minu hea klient ütles, et nad vajavad abi, sest inimesed on kodukontoris olles üksteisest lahku töötanud. Peame arvestama, et oleme väga erinevat tüüpi inimesed ja kodukontor võib ka raskusi tekitada. Näiteks need, kes ei pea suhtlemist kõige olulisemaks, tugevad mõtlejad ja analüütikud, tunnevad üldjuhul kodukontoris töötamise üle heameelt, sest keegi ei sega neid ja nad saavad rahulikult oma tööd teha. Ebamugavalt tunnevad end kodukontoris aga need, kes on loomult hästi sotsiaalsed ja head suhtlejad, sest neil puudub igapäevane inimlik suhtluskontakt.
Kuigi peab arvestama, et kõikidele inimestele ei pruugi kodukontor meeldida, saab kodus töötamist olulisemalt kergemaks teha, kui arvestada inimeste tugevusi, lubatud nõrkusi ja varjatud potentsiaali e. teisisõnu meeskonnarolle. Oluline, et ka inimesed ise oleksid teadlikud enda tugevustest ja nõrkustest.
Dr. Meredith Belbin kirjutab raamatus ”Belbini teejuht – kuidas tööl edu saavutada”, et ideaaljuhul toimib hästi oma tugevatele külgedele mängimine ja nõrkade külgede ohjamine nii, et meeskonnas luuakse üksteist täiendav partnerlus. Kahjuks ei tule selliseid olukordi sugugi sageli ette ja kodukontor muudab selle veelgi keerulisemaks.
Loe täpsemalt siit:
https://belbin.ee/artiklid/kodukontor-motivatsioon
KÕIGE SUUREM SKEPTIK ON PARIM OTSUSTAJA
Skeptik meeskonnas on sama nagu hea pipar õhtusöögi juures
Enne edasi lugemist küsige endalt ühemõtteliselt: “Kas skeptilisus on inimese juures pigem negatiivne või positiivne tunnus?” Nüüd mõelge oma meeskonna kõige skeptilisemate inimeste peale ja vastake eelmisele küsimusele uuesti, kuid ärge ajage skeptilisust segi pessimismiga!
Üks on kindel – skeptilisus on väga positiivne ja meeskonna jaoks hädavajalik! Eeldusel, et me soovime skeptikutest aru saada ning tahame ja oskame neid meeskonnas õigel hetkel ja õigel moel rakendada. See, miks paljud meist peavad skeptilisust pigem negatiivseks, tuleneb sellest, et skeptikud ei kipu olema just kõige paremad ega diplomaatilisemad suhtlejad. Selleks, et meeskond saaks skeptikut kõige paremal moel rakendada, tuleb ta esmalt üles leida, teda mõista ja temaga õigesti suhelda.
Belbini järgi kutsutakse analüütilist skeptikut Hindajaks.
Loe täpsemalt siit:
https://belbin.ee/meeskonnatoo/skeptik-meeskonna-parim-otsustaja